piątek, 22 maja 2015

Konsultacje społeczne dotyczące wód w Polsce

Konsultacje społeczne
dotyczące wód w Polsce


W dniu 19.05.15 r. w Katowicach, w ramach procesu konsultacji społecznych dotyczących aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami oraz Programu Wodno-Środowiskowego Kraju i wytycznych SIWZ, odbyło się spotkanie mające na celu uzupełnienie wiedzy na temat gospodarowania wodami oraz aktualizowanych dokumentów, w którym wzięły udział przedstawicielki PKE.

Spotkanie grupy fokusowej odbyło się przy udziale 11 uczestników, z różnych grup docelowych. Spotkanie, trwające 120 minut, było okazją do dyskusji i przedstawienia opinii różnych środowisk w zakresie szeroko pojętego gospodarowania wodą. Skupiono się na problemach, głównie lokalnych, takich jak zły stan i potencjał ekologiczny wód powierzchniowych, degradacja powierzchni terenu w wyniku działalności górniczej, zagrożenia wód podziemnych wynikające z nieprawidłowo prowadzonej gospodarki odpadowej, czy intensywnego rolnictwa.

Przedstawicielki Polskiego Klubu Ekologicznego, zwróciły uwagę, że ze względu na położenie województwa i ukształtowanie terenu  ważna jest retencja wód na terenach górskich w celu ograniczenia występowania powodzi w dalszym biegu rzek, dodatkowo w dyskusji podniosły temat planów rozbudowy składowiska odpadów w Pyskowicach na terenie ochronnym dla ujęcia wody pitnej dla Gliwic. Dosyć obszernie omówiono problem nielegalnego odprowadzania ścieków przez mieszkańców Śląska, ale także temat kanalizacji gmin.

PKE zwróciło uwagę na konieczność właściwego planowania gospodarki ściekowej na obszarach o rozproszonej zabudowie, biorąc pod uwagę zarówno liczbę i gęstość zaludnienia, jak i odległość pomiędzy poszczególnymi gospodarstwami domowymi, ukształtowanie terenu i uwzględniając skuteczne rozwiązania likwidujące problem ścieków, jakimi są przydomowe, roślinne oczyszczalnie ścieków w miejscach, gdzie przyłączenie do zbiorczej kanalizacji jest niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione.
Wyraźnie jednak zaznaczono, że dostępne obecnie na rynku systemy oparte o technologię drenażu rozsączającego są nieefektywne i ich stosowanie powinno być zabronione.

Ponadto dyskutowano nad skutecznymi instrumentami informacyjnymi i edukacyjnymi, mającymi na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski. Podsumowaniem całego procesu konsultacyjnego, wraz ze spotkaniami grup fokusowych, będzie raport opracowywany na etapie zamykania konsultacji.
[KCh, AJ]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz