czwartek, 27 kwietnia 2017

Jak zachęcić mieszkańców do zwiększenia segregacji odpadów i zwiększyć recykling w gminie?

Jak zachęcić mieszkańców do zwiększenia segregacji odpadów i zwiększyć recykling w gminie?

W czwartek 27 kwietnia 2017 r. w siedzibie Polskiego Klubu Ekologicznego w Gliwicach odbyła się dyskusja na temat „Jak zachęcić mieszkańców do zwiększenia segregacji odpadów i zwiększyć recykling w gminie?” Była to niejako kontynuacja tematu związanego z recyklingiem odpadów, podjęta przed miesiącem w Tychach. Tym razem w bardziej kameralnym gronie spotkali się przedstawiciele lokalnych samorządów, przedstawiciele organizacji ekologicznych i aktywni mieszkańcy, którym te tematy nie są obojętne. Moderatorami dyskusji byli członkowie Klubu. Do dyskusji wiele cennych uwag wnieśli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gliwicach i Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Na wstępie organizatorzy przedstawili założenia planu zagospodarowania odpadów dla województwa śląskiego. W dalszej części wygłoszona została prezentacja o problemach i rozwiązaniach na drodze ku efektywniejszemu odzyskowi surowców, złych nawykach mieszkańców i sposobach w radzenia sobie z nimi. Uczestnicy próbowali znaleźć wspólne rozwiązania. Częstym tłumaczeniem się z niesegregowania odpadów jest brak miejsca na pojemniki w małej kuchni w mieszkaniu. Rozwiązaniem może być segregacja wstępna na dwa pojemniki, zmieszane i do selektywnej zbiórki, a po zapełnieniu dalsze rozdzielenie na poszczególne frakcje. Obalono kilka mitów, m.in. taki, że posegregowane odpady są mieszane, bo zbiera jedna śmieciarka. Pokazano przykłady wykorzystania odpadów w skali miasta, do np. zadaszeń od słońca i deszczu, czy efektownych doniczek na rośliny. Dobrym zwyczajem byłoby też zorganizowanie miejsca, do którego ludzie oddawaliby niepotrzebne, ale sprawne urządzenia domowe lub ubrania.

Kolejnym podjętym tematem był sposób naliczania opłat za wywóz odpadów. Obecnie w Gliwicach funkcjonuje ten oparty na powierzchni mieszkania. Podniosły się głosy sprzeciwu, co w przypadku gdy na stosunkowo dużym metrażu jest jedna osoba. Innym rozwiązaniem może być wzięcie pod uwagę zużycia wody, co dodatkowo mogłoby zmobilizować do jej oszczędzania.

Spotkanie było okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie zwiększenia efektywności segregacji odpadów. Podjęcie dobrych działań w skali mikro, jaką jest gospodarstwo domowe  i sąsiedztwo, ale także wspólnych wysiłków – mieszkańców, organizacji ekologicznych i samorządów przyniesie pozytywne efekty. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz