Konferencja
„Aktywny senior wpływa na swoje otoczenie i środowisko”
Toszek, Centrum Kultury ‘Zamek w Toszku’
20 czerwca 2013
w ramach zadania: Aktywny wolontariusz 60+
- relacja
Według Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2020 starszych osób w Polsce będzie ok. 22%. Niebawem co piąty mieszkaniec Polski będzie miał powyżej 60 lat.W dniu 20 czerwca br w Centrum Kultury „Zamek w Toszku„ odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Aktywny senior wpływa na swoje otoczenie i środowisko„ zorganizowana przez Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie Gliwice. Celem projektu była aktywizacja osób 60+ mieszkających na terenie powiatu gliwickiego w gminie Toszek, Rudziniec do aktywnego udziału w życiu społecznym swojej miejscowości. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów, uczestnicy warsztatów i wykładowcy.
Po uroczystym powitaniu wykład wprowadzający pt. „Starzenie się społeczeństwa polskiego – problemy i wyzwania” wygłosiła dr Bożena Zasępa, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. W swoim wystąpieniu przedstawiła problemy i wyzwania jakie stoją przed polityką społeczną rządu w kontekście starzejącego się społeczeństwa polskiego. Podkreśliła, że proces ten powinien zmotywować władze publiczne do przeforsowania korzystnych celów i instrumentów polityki społecznej.
Rafał Foit w swoim wystąpieniu przedstawił dorobek i program Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podkreślił, że jest to ważny przejaw aktywizacji seniorów, w starzejącym się społeczeństwie dlatego powinniśmy się uczyć na każdym etapie życia, a takie możliwości daje nam uczelnia. Dobrym okresem w którym możemy oddać się robieniu czegoś, co daje nam przyjemność i satysfakcję jest emerytura, ponieważ nie ciążą już na nas obowiązki zawodowe i rodzinne. Program uczelni dla osób starszych jest tak zaplanowany aby zapewnić słuchaczom dużą swobodę wyboru przedmiotów oraz sposobów nauki niezależnie od tego czy będzie to nauka dla zdobycia wiedzy, umiejętności czy jako forma aktywności. Jest to konieczne ponieważ potrzeby edukacyjne i preferencje osób starszych są różne i zależą od wieku słuchaczy. Podkreślił również , że aktywność intelektualna i fizyczna ma dobroczynny wpływ na zdrowie psychiczne, długowieczność i pozwala na łatwiejszą adaptację do zmian cywilizacyjnych. Po prezentacji programu edukacyjnego i osiągniętych efektów uczelni zaprosił uczestników do Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Mgr inż. Ewa Dziekońska wieloletni wolontariusz Polskiego Klubu Ekologicznego w Tychach zaprezentowała temat: Wolontariat – wartość dodana w działaniach na rzecz społeczności lokalnej. Wyjaśniła na czym polega idea wolontariatu. Przedstawiła najważniejsze cele działań realizowane w klubie. Przekazała, że głównym tematem zajęć klubu jest Agenda 21, w ramach której poprzez różne formy edukacji ekologicznej realizowana jest zasada ekorozwoju na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.
Edukacja realizowana jest poprzez seminaria, spotkania, warsztaty. Natomiast tematami najczęściej podejmowanymi są: odpady, transport, odnawialne źródła energii, pieszy w mieście, bioróżnorodność i ład przestrzenny. Poinformowala,że podejmowane są programy edukacyjno- informacyjne dla mieszkańców Tychów i sąsiednich miejscowości np. związane z problemami odpadów, organizowane są Eko Kiermasze dla zdrowia, program- drzewa w mieście. Klub ściśle współpracuje z samorządem miasta. Liderzy klubu prowadzą warsztaty w placówkach oświatowych na wszystkich poziomach kształcenia. Pokazała, jak ona angażuje się w działania i przedstawiła uczestnikom recepty na zachowanie dobrego samopoczucia bez względu na wiek.
Aleksandra Józewicz z Polskiego Klubu Ekologicznego w swoim wystąpieniu przedstawiła i szczegółowo omówiła efekty kolejnych działań zaplanowanych w realizowanym projekcie. Podała jaki był główny cel projektu i działania ujęte w trzech blokach warsztatów tematycznych, dzięki czemu uczestnicy mogli nabyć nową wiedzę i poszerzyć swoje kompetencje bardzo potrzebne do włączenia się, w działalność społeczną swojej miejscowości. Wsparciem merytorycznym do podjęcia tego typu działalności było utworzenie Ośrodka Informacyjnego 60 + w którym można uzyskać bezpłatne porady na temat różnych form działalności oraz opracowanie poradnika „Jak aktywnie włączyć się w życie mojej gminy?” Dużą atrakcją dla uczestników jak sami zresztą to ocenili były wyjazdy integracyjne do Tarnowskich Gór, Ogrodzieńca i Wrocławia połączone ze zwiedzaniem miasta i wizytą w aquaparku. Podkreśliła również, że wiedza i umiejętności zdobyte na warsztatach powinny zachęcić do aktywnego uczestnictwa w miejscu swojego zamieszkania i w życiu społecznym. Przekazała, że starość nie musi oznaczać pozostania w domu i zaniechania aktywności.To okres kiedy można robić wiele wspaniałych rzeczy i realizować marzenia, na które nigdy wcześniej nie było czasu.
Po zakończonych prezentacjach przyszła kolej na wystąpienia uczestników warsztatów z Poniszowic i Toszka. W bardzo ciepłych słowach uczestniczki podziękowały Polskiemu Klubowi Ekologicznemu za umożliwienie im udziału w projekcie. Zgodnie stwierdzono, że zajęcia były bardzo ciekawe i potrzebne. W trakcie zajęć mieli możliwość poznania wielu praktycznych czynności, między innymi takich: jak zadbać o siebie poprzez dietę, ruch i poprawę swojego wyglądu, jak zwiększyć swoją wiedzę korzystając z Internetu. Mieli również okazję zapoznać się jak w sposób ekologiczny zarządzać w swoim gospodarstwie domowym.
Największą jednak atrakcją w tym projekcie były wyjazdy integracyjne, którym zawsze towarzyszyła mila atmosfera i dobra pogoda. Wielu uczestników miało możliwość zobaczenia po raz pierwszy tych miejsc i mogło skorzystać z aquaparków. Zajęcia również - jak twierdzą uczestnicy pozwoliły im wyjść z domu, umożliwiły spotkania i kontakty z innymi ludźmi, zawiązanie nowym znajomości i przyjaźni.
[HS]
|
Zadanie jest współfinansowane ze środków
Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach
Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013
i Urzędu Miejskiego w Toszku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz