Bioróżnorodność rzek i dolin rzecznych
oraz znaczenie wody w przyrodzie
w kontekście zmian klimatycznych
oraz znaczenie wody w przyrodzie
w kontekście zmian klimatycznych
W dniach 17 – 18 kwietnia w Ciężkowicach odbyły się warsztaty treningowe dla nauczycieli pt. Bioróżnorodność rzek i dolin rzecznych oraz znaczenie wody w przyrodzie w kontekście zmian klimatycznych” realizowane w ramach projektu „Unikalne walory Doliny Rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W zajęciach wzięli udział nauczyciele z województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Warsztaty prowadziły specjalistki edukacji ekologicznej z Polskiego Klubu Ekologicznego Halina Stolarczyk i Magdalena Kita.
W pierwszym dniu zajęcia odbyły się w siedzibie Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Gospodarze Muzeum przywitali uczestników, przedstawili cenne zbiory Muzeum. Podczas zajęć realizowanych przez edukatorki z Polskiego Klubu Ekologicznego przedstawiane były takie zagadnienia jak: ekosystem rzeki, ,wartość ekologiczna i zagrożenia dolin rzecznych, formy ochrony rzeki Białej Tarnowskiej, działania renaturyzacji i ochrony rzeki Białej podejmowane w ciągu ostatnich lat. Tematy realizowane były z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi edukacyjnych, oraz gier i zabaw dydaktycznych. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję dobrze się poznać dzięki licznym zabawom integracyjnym.
W drugim dniu mimo bardzo niskiej temperatury powietrza wszyscy chętnie ruszyli nad rzekę w celu wykonania badań wody. Na podstawie oceny czystości wody metodą fizyczną, organoleptyczną, kolorymetryczną i biologiczną wszyscy stwierdzili, że rzeka Biała jest czysta, a jej parametry chemiczne i biologiczne mieszczą się w I klasie czystości. Grupa wspólnie zwiedziła rezerwat Skamieniałe Miasto ze swoimi malowniczymi skałkami i Jar Wodospad.
Warsztaty zakończyły się wspólnym posiłkiem i pamiątkowym zdjęciem.
[MK]
Projekt
„Unikalne walory Doliny Rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu”
jest dofinansowany ze środków
Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
„Unikalne walory Doliny Rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu”
jest dofinansowany ze środków
Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz