czwartek, 13 marca 2014

Klimat dla rolników - warsztaty - podsumowanie

Klimat dla rolników  

Polski Klub Ekologiczny i Fundacja Transformacja byli partnerami organizowanych przez Polską Zieloną Sieć warsztatów Klimat dla rolników - rolnictwo a zmiany klimatu, które odbyły się w dniach 27-28 lutego 2014 r. w Krakowie.


Warsztaty są częścią projektu Klimat dla rolników,  dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i UE, którego celem jest stworzenie przestrzeni do dyskusji i pogłębiania wiedzy na temat zależności pomiędzy rolnictwem a zmianami klimatu, wypracowanie rekomendacji i rozwiązań, które będą rozpowszechniane jako tzw. dobre praktyki na terenach wiejskich oraz promowanie zrównoważonego rolnictwa. W warsztatach wzięło udział ponad 40 osób zaangażowanych w rozwój terenów wiejskich, wspieranie rolnictwa przyjaznego środowisku i ludziom, a także budowanie bezpośrednich relacji pomiędzy rolnikami i konsumentami.

Pierwszy dzień warsztatów poświęcony był działaniom, jakie mogą być prowadzone przez rolników w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko i wsparcia pozytywnych zmian na terenach wiejskich. Uczestników do tematu wprowadziła Emilia Ślimko, koordynatorka kampanii, omawiając kwestie związane ze sposobami produkcji żywności oraz międzynarodowymi zależnościami wynikającymi z globalizacji rolnictwa. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak sposób wytworzenia żywności, ale także nasze zachowania konsumenckie wpływają na otaczający nas świat i to zarówno w skali lokalnej jak i globalnej.
Łukasz Nowacki z Fundacji Transformacja przybliżył uczestnikom dobre praktyki w zarządzaniu glebą w kontekście przeciwdziałania konsekwencjom zmian klimatu. Prezentowane przez niego założenia projektowania permakulturowego, w którym to dbanie o jakość gleby stanowi bazę do dalszych działań, wzbudziły w uczestnikach żywe zainteresowanie. 

Maria Staniszewska z Polskiego Klubu Ekologicznego przedstawiła propozycje wsparcia Unii Europejskiej dla zrównoważonych gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 
Józef Michałek z Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów Gazdowie wprowadził uczestników w klimat Redyku Karpackiego - tradycyjnej wędrówki pasterzy z owcami przez tereny państw karpackich: Rumunii, Ukrainy,  Polski, Słowacji  i Czech. Wypas i wędrówka owiec w Karpatach ma nie tylko znaczenie kulturowe, ale służy zachowaniu bioróżnorodności, krajobrazu, stanowi źródło utrzymania - zarówno w sposób bezpośredni - hodowla owiec, jak i pośredni - sprzedaż produktów regionalnych, rozwój turystyki, a także przyczynia się do integracji społeczności pasterskich w górach. 


Drugiego dnia warsztatów miały miejsce prezentacje przykładów współpracy rolników z organizacjami pozarządowymi i konsumentami. 
Rafał Serafin i Małgorzata Rudnika z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska przedstawili projekt Produkt Lokalny Małopolska, mający na celu wzmacnianie potencjału dostaw i utworzenie systemu sprzedaży produktów wytworzonych przez małopolskich rolników. 
Jan Czaja mówił o inicjatywie Odrolnika.pl  - projekcie realizowanym przez samych rolników, polegającym na dostarczaniu paczek z produktami ekologicznymi, wytworzonymi w gospodarstwach, których właściciele przystąpili do stowarzyszenia. Działalność Odrolnika.pl to nie tylko sprzedaż produktów ekologicznych z dostawą do domu, to także idea pomagania innym - dzięki wpływom z 1% stowarzyszenie zaopatruje osoby chore w produkty rolnictwa ekologicznego, wpierające ich w walce z chorobą. 
Aleksandra Józewicz z Polskiego Klubu Ekologicznego zaprezentowała działania, prowadzone w ramach organizacji, które przyczyniają się do rozwoju rynku produktów ekologicznych, a Jędrzej Cyganik z Krakowskiej Kooperatywy Spożywczej przybliżył zasady działania kooperatyw spożywczych - inicjatywy konsumentów, którzy organizują się, aby kupować produkty od lokalnych rolników. 

Warsztaty były dobrym miejscem dla dyskusji i wymiany doświadczeń, ale także konkretnych działań między innymi  za sprawą inicjatywy Anny Bednarek z Beskidzkiego Stowarzyszenia Produkcji Ekologicznej i Turystyki,  która zwróciła uwagę na problem prawodawstwa dotyczącego przetwórstwa i sprzedaży na małą skalę w gospodarstwie. Rolnicy biorący udział w warsztatach przygotowali stół z produktami, które wytwarzają w swoich gospodarstwach, ale nie mogą ich legalnie sprzedać konsumentom. Wśród produktów znalazły się między innymi dżemy, konfitury, soki, chleb, masło, sery, smalec i swojskie wędliny.
Uczestnicy mogli podpisać Petycję do Premiera RP w sprawie sprzedaży bezpośredniej. Rezultatem warsztatów jest wola zacieśniania współpracy i wspólnego działania na rzecz rozwoju zrównoważonego rolnictwa i świadomej, odpowiedzialnej konsumpcji.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie:
www.dlaklimatu.pl/klimat-dla-rolnikow

[AJ]

Warsztaty były dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu 
                          Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Unii Europejskiej.



                                 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz