piątek, 20 marca 2015

Warsztaty dla mieszkańców nad rzeką Białą

Warsztaty dla mieszkańców nad rzeką Białą

W dniach 12 – 14 marca br. odbyły się trzy spotkania warsztatowe z mieszkańcami Rzuchowej, Tuchowa oraz Bobowej w ramach projektu „Unikalne walory doliny rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu”.  Dotyczyły one przede wszystkim wartości przyrodniczych, kulturowych, gospodarczych oraz społecznych rzeki Białej, wraz ze sposobami wykorzystania ich w rozwoju tych miejscowości. Mimo iż tematyka wszystkich spotkań była zróżnicowana, ze względu na uwagi i propozycje zgłaszane przez uczestników, dominowały zagadnienia związane z ochroną przeciwpowodziową, zasobami naturalnymi rzeki, powrotem rzeki Białej do pierwotnego koryta czy ‘’nowoczesnymi’’ sposobami regulacji rzek. Warsztaty przeprowadzili: pani Danuta Bener – trener, facylitator, członek PKE, oraz pan Piotr Topiński – ekolog specjalizujący się w tematyce wód na terenach górskich.

Warsztaty w Rzuchowej odbyły się 12 marca w Centrum Produktu Regionalnego. Jest to miejscowość położona pomiędzy rzeką Biała i Dunajcem, słynąca z upraw rolnych oraz ciekawej organizacji sprzedaży produktów rolnych (paczka od rolnika). Uczestnikami spotkania w większości były członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pleśna. Oprócz rozważań na temat zagrożenia powodziowego, spowodowanego specyficzną lokalizacją miejscowości, z dużym zaangażowaniem podejmowany był temat możliwości korzystania z rzeki i jej dorzecza, w sposób wspierający rozwój lokalnej społeczności.

Spotkanie w Tuchowie, zorganizowano 13 marca w budynku Muzeum Miejskiego. Rzeka Biała przepływająca przez to miasto, stała się dla jego mieszkańców nie tylko elementem krajobrazu, ale także swojego rodzaju zagrożeniem. Uczestnikami warsztatów byli głównie rolnicy, członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Tematyka spotkania koncentrowała się głównie wokół ochrony przeciwpowodziowej oraz działań mających na celu zmniejszenie strat powodowanych przez okresowe wezbrania. Ponadto uczestnicy zgłaszali liczne pomysły i inicjatywy, dotyczące głównie zagospodarowania turystycznego doliny rzeki (szlak konny) oraz ochrony wartości przyrodniczej (m.in. występujące tutaj siedlisko skójki gruboskorupowej).

14 marca miały miejsce warsztaty w Bobowej, które przeprowadzono w sali widowiskowej „Koronka”. Nadmienić tutaj należy, że miejscowość ta znana jest z bogatego folkloru oraz pięknego rękodzieła ludowego – koronek klockowych, powszechnie wytwarzanych w tym regionie. Uczestnikami spotkania byli przede wszystkim: nauczyciele, biolodzy, ekolodzy, prowadzący młodzieżowe koła ochrony przyrody jak i przedstawiciele grup ekologicznych oraz rolnicy. Tematem wiodącym, był chętnie podejmowany temat wartości przyrodniczych i turystycznych rzeki Białej.
Mieszkańcy dużą uwagę zwracali na bioróżnorodność rzeki, która stanowi dużą wartość z punktu widzenia ruchu turystycznego, który jest stosunkowo ważnym tematem ze względu na ukierunkowanie się miejscowości na działalność kulturowo – turystyczną.
Wśród ożywionej dyskusji padło wiele pomysłów na zagospodarowanie doliny rzecznej, wśród nich: stworzenie ścieżek pieszych, stanowisk obserwacyjnych flory i fauny, czy odtworzenie obiektów małej retencji z czasów zaboru austriackiego. Ponadto poruszono bardzo istotne kwestie związane z ochroną przeciwpowodziową na lokalnych ciekach, jak i gwałtownie wzrastającą populacją bobrów.

Bardzo serdecznie dziękujemy prowadzącym jak i wszystkim uczestnikom warsztatów za podjęcie dialogu i udział w spotkaniach.
[KCh]


Projekt
Unikalne walory Doliny Rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu
jest dofinansowany ze środków
Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego

czwartek, 12 marca 2015

O suszy w Gliwicach

O suszy w Gliwicach

10 marca 2015 r. w Centrum Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II w Gliwicach, odbyło się spotkanie promocyjne wspierające proces konsultacji społecznych projektów planów przeciwdziałania skutkom suszy regionów wodnych: Małej Wisły, Górnej Odry oraz Czadeczki.

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w kraju podjęte zostały interdyscyplinarne prace nad zjawiskiem suszy oraz zagadnieniami jej towarzyszącymi w regionach wodnych Małej Wisły, Górnej Odry oraz Czadeczki.

Spotkanie rozpoczęło się od określenia zakresu planów przeciwdziałania skutkom suszy w regionach wodnych w obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w  Gliwicach. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych oraz analiz wskaźnikowych suszy hydrologicznej, meteorologicznej, glebowej oraz hydrogeologicznej, zidentyfikowano oraz zhierarchizowano obszary zagrożone niedoborami wody oraz zanalizowano skutki wystąpienia tego zjawiska.
Biorąc pod uwagę liczne czynniki, przedstawiono program działań służących ograniczeniu skutków wystąpienia suszy, oparty o dokument pt. „Ochrona przed suszą w planowaniu gospodarowania wodami metodyka postępowania”. Obejmuje on 26 działań technicznych (inwestycji krótko- i długoterminowych) oraz nietechnicznych (krótko- i długoterminowych), uwzględnionych w trzech kategoriach tj.:
       - działania związane z ograniczeniem skutków suszy w sektorze
          zaopatrzenia w wodę,
       - działania dla ograniczenia skutków suszy w rolnictwie,
       - działania miękkie z katalogu działań opracowanym w wyżej wymienionym
          dokumencie oraz nowe zaproponowane w celu ograniczenia skutków suszy.

Wśród proponowanych działań i inwestycji znalazły się m.in. budowa małych zbiorników gromadzących wodę w pobliżu pól uprawnych, zwiększenie retencji na terenach zurbanizowanych, czy renaturyzacja koryt cieków i ich brzegów. Ponadto wytypowano inwestycje priorytetowe, w oparciu o wyniki przeprowadzonych analiz wskaźnikowych, które będą miały największy wpływ na ochronę omawianego obszaru przed suszą.

Spotkanie zostało zakończone dyskusją, na której poruszono temat niedoboru wody w gminie Zbrosławice, propozycji zbiorników małej retencji w Zabrzu oraz planowanego zbiornika Kotlarnia w gminie Bierawa. Organizatorem spotkania było MGGP S.A. na zlecenie w RZGW Gliwice.

[KCh]