wtorek, 17 lutego 2015

Piekielnica zwodowana

Piekielnica zwodowana

W 13 lutego 2015 r. w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach odbyło się oficjalne oddanie narzędzi edukacyjnych przygotowanych w ramach projektu Unikalne walory Doliny Rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu dofinansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Do użytku oddano – batyskaf o wdzięcznej nazwie – Piekielnica oraz trójwymiarowy film o rzece Białej.

W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi:
Burmistrz Ciężkowic – Zbigniew Jurkiewicz, Maria Staniszewska – Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego, przedstawiciel Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, pracownicy Muzeum oraz nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach, którzy jako pierwsi mogli wziąć udział w interaktywnych pokazach.

Narzędzia edukacyjne będą wykorzystywane w Muzeum, aby przybliżyć zwiedzającym bioróżnorodność rzeki Białej i w sposób atrakcyjny przedstawić ważne z punktu widzenia ochrony tego miejsca kwestie związane z prawidłowym użytkowaniem rzeki.



Projekt
Unikalne walory Doliny Rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu
jest dofinansowany ze środków
Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego



poniedziałek, 2 lutego 2015

Weź udział w konsultacjach społecznych


Weź udział w konsultacjach społecznych

Od 25 listopada 2014 r. do 22 czerwca 2015 r. trwają konsultacje społeczne, dotyczące aktualizacji Planów gospodarowania wodami oraz prognoz oddziaływania na środowisko aktualizacji Programu wodno-środowiskowego kraju.

Plany gospodarowania wodami są dokumentami planistycznymi tworzonymi zgodnie z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej dla obszarów dorzeczy przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Plany te oraz powstające równolegle prognozy oddziaływania na środowisko są aktualizowane co 6 lat. Plany Gospodarowania Wodami zawierają m.in. charakterystykę obszaru danego dorzecza, wykaz obszarów chronionych, ustalenie celów środowiskowych dla jednolitych części wód i obszarów chronionych, podsumowanie wyników analizy ekonomicznej związanej z korzystaniem z wód oraz działań zawartych w Programie wodno-środowiskowym kraju z uwzględnieniem sposobów osiągania ustanowionych celów środowiskowych i możliwości odstępstw, zgodnych z Ramową Dyrektywą Wodną.

Od 22 grudnia 2014 r. do 22 czerwca 2015 r. trwają także konsultacje społeczne projektów Planów zarządzania ryzykiem powodziowym.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach lub wypełnienia ankiety z uwagami na stronie http://www.apgw.kzgw.gov.pl/ oraz http://www.powodz.gov.pl/pl/ankieta.

Uwagi będą miały istotny wpływ na tworzone plany. Pamiętajmy, iż głos organizacji społecznych równoważy lobby ze strony inwestorów, kierujących się częstokroć własnym interesem, a nie dobrem ludzi i środowiska. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach.
[JW]